T “Atacağınız ilk adım yapacağınız şeyin olabilirliğini kanıtlamak. Daha sonra ihtimaller ortaya çıkacaktır.” diyen Elon Musk bunu çok iyi şekilde bizlere gösteriyor. Gerçek dünyanın Tony Stark’ı olan ve yenilik üzerine yenilik getiren genç girişimci bu projesinde resmen bilim kurgu filmlerindeki teknolojiyi bizlerle buluşturma çalışmalarında. Belki daha önce PayPal, SpaceX, Tesla Motors ve Solarcity projelerinden kendilerini duymuşsunuzdur (bu arada adamın bir mars projesi var o ayrı bi dünya).

Bu yazıda sizlere belkide çoğumuzun yeni duyacağı Hyperloop teknolojisini Elon Musk’ın yeni projesi üzerinden biraz bilgi vermek istiyorum. Bu teknolojiyi kısaca tanımlarsak manyetik bir alan ya da sıkıştırılmış hava akımı sayesinde yükseltilmiş bir tüpün içerisinde çok hızlı ilerleyen ve de insan taşıyan bir kapsül diyebiliriz. Çok hızlı derken saatte 1220 km/s ‘ye kadar çıkabilen bir bir araçtan bahsediyoruz. O kadar hızlı ki 610 km yi 30 dk da katedebiliyor. Yani üç aşağı beş yukarı İstanbul-Yozgat arasını 30-35 dk da gidebileceksiniz. Günümüz ulaşım araçlarından en hızlısı olan uçak yolculuğumuzda bile 1 ile 1,5 saat süren bu yolculuğu hyperloop teknoloji ile bu kadar kısa sürede gitmek bizleri heyecanlandırmıyor değil. Projenin test süreçleri devam ederken iyi haberlerin geldiğini sizlerle paylaşmak istiyorum. Henüz tüpün içine insan yerleştirilmesede istenilen hıza ulaşıldığı haberini almaktayız.

Projenin şüphesiz en büyük avantajlarından biride maliyeti ve çevreci olması. Hızlı Tren‘e göre çok daha az maaliyetle inşa edilen bu sistemin uçak biletlerine oranlada çok uygun olacağı söz konusu. Bütün bunlar bir yana dururken projede çıkan engellerden de bahsetmek istiyorum. California‘daki arazi fiyalarının yüksekliği ve kanuni kısıtlamalar gibi nedenlerden ötürü projenin Dubai’de yapılması öngörülmüştür. Diğer bir nokta ise Elon Musk’ın üzerinde özellikle durduğu insanların fiziksel ve psikolojik durumları. İlk Hyperloop deneyimi sağlayacak kişilerde mide bulantısı ve kusma gibi sorunlardan etkilenecek. İnsanların Hyperloop’a önyargı ile yaklaşmamaları adına kapsül duvarlarına doğa ve manzara gösterilmesi için ekranlar koyulacağı söyleniyor.

Testleri yapılan projenin planlarda belirtilen bir tüpün içinde olması gerekirken tam aksine hava ile temas halinde yapılmaktadır tabi  bunun amacı şimdilik aracın hızını saatte yüzlerce kilometre hıza ulaştırmak. Bu şekilde 480 km hız yapabilen test aşamasındaki araç 900 metrelik bir yolu sadece 2 saniyede gidebiliyor. Bu hızdaki bir aracın durmasıda ayrı bir teknoloji gerektirebilir sonuç  olarak aracın yumuşak bir şekilde durması gerekmektedir.

Bu teknolojiyi ne zaman kullamaya başlarız bilinmez fakat yakın bir tarihte uzun mesafeleri hatta kıtalar arası seyahatleri bile uygun fiyatlarla gidebileceğimiz günler yakındır diyor ve burada bırakıyorum.

Alıntıdır : http://www.muhendisbilir.com/elon-musk-cilgin-projesi-hyperloop/

Tags: