Siber suçlar 2010’dan beri sürekli statüsünü kazanan bir tehdit haline geldi. Endişelenmeniz gereken tek siber suçun siber saldırganların finansal bilgilerinizi çalması olduğunu düşünebilirsiniz fakat siber suçlar o kadar basit değil. Temel finansal saldırılardan çok daha ciddi sonuçlara sebep olabilecek siber suç türleri de mevcut. Siber suçların kapsamını ve türlerini tamamıyle bilmeniz durumunda interneti tamamen kullanmayı bile bırakabilirsiniz.

Siber saldırılar evrim geçirmeye ve her sene yeni tehditler doğurmaya devam ediyor. Bu yüzden interneti kullanmayı bırakmak yerine siber saldırıları öğrenmek verilerinizi ve kendinizi korumanız için atabileceğiniz adımlardan biri olabilir.

Siber Suç Nedir?

Siber suç çevrimiçi olarak gerçekleşen her türlü suça verilen isimdir. Siber suçlular genellikle suçlarını bilgisayar ağları ve cihazları üzerinden gerçekleştirir. Siber suçların güvenlik ihlallerinden kimlik hırsızlığına kadar birçok çeşidi mevcuttur. Siber takip, taciz, zorbalık da siber suçlar sınıfına girmektedir.

Etiketler: