İnternet kullanan herhangi bir bireyin basit önlemler alarak internet deneyimini güvenli hale getirmesi gerekir.

Sanal Özel Ağ Kullanın

Sanal Özel Ağ yani VPN ile siber suçlara karşı internet ağınızı koruyabilirsiniz. VPN ile internete kendinize özel sanal bir ağdan bağlanırsınız ve bu ağ çeşitli şifreleme algoritmaları ile kriptolanır. Bu sanal özel ağ üzerinden akan veri paketlerinin hepsi varış noktasına yani örneğin girmek istediğiniz web sitenin sunucularına kadar şifreli bir şekilde seyahat eder. VPN ile aynı zamanda erişim engellerini aşabilir ve Netflix gibi platformların ülkeye göre kısıtlı bir şekilde sağladığı içeriklerin hepsine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Antivirüs Kullanın

Fidye yazılımı, virüs gibi kötü amaçlı yazılımlara karşı korunmak ve çevrimiçi şahsi ve finansal bilgilerinizi korumak için gerçek zamanlı olarak cihazlarınızı siber tehditlere karşı koymanızı sağlayacak bir antivirüs programı kullanabilirsiniz. Son zamanların en çok konuşulan ve global olarak zararlara yol açan WannaCry fidye yazılımlarına bir örnektir.

Yazılımlarınızı Güncelleyin

Cihaz yazılımlarını güncellemek internet güvenliğiniz için çok önemlidir. Siber suçlular yazılımlardaki zayıf noktaları ya da hataları sıklıkla sistemlere erişmek için kullanırlar. Bu zayıf noktaları gelen güncellemelerle iyileştirebilir ve siber suçların hedefi olmaktan bir nebze daha uzak olabilirsiniz.

Sosyal Medya Ayarlarınızı Gözden Geçirin

Sosyal medya hesaplarınızı ya da kişisel ve özel bilgiler içeren profillerinizi gizli kullanın. Sosyal mühendislikten yararlanan siber suçlular genellikle birkaç veriyi birbirine bağlayarak kişisel bilgilerinizi ele geçirebilir. Bu yüzden herkese açık bir şekilde ne kadar az gönderi paylaşırsanız o kadar iyi. Örneğin, kedinizin ismi ya da annenizin kızlık soyadı gibi bilgileri yanlışlıkla Instagram ya da Facebook üzerinden paylaşırsanız, kendi güvenlik sorularınızın cevaplarını herkese açık bir şekilde sağlamış olursunuz.

Çocuklarınızla İnternet Hakkında Konuşun

İletişim kanallarını koparmadan çocuklara doğru internet kullanımı öğretilebilir. Çocukların herhangi bir siber taciz, siber zorbalık ya da takibe maruz kalmadığından emin olun ve böyle bir durum yaşadıklarında öncelikle size bu durumdan bahsetmeleri gerektiğini belirtin.

Kimlik Avına Karşı Kendinizi Koruyun

Kimlik hırsızlığı herhangi biri kişisel verilerinizi dolandırıcılık yöntemleriyle ve finansal çıkarlarla ele geçirdiğinde meydana gelir. İnternet üzerinden kişisel bilgilerinizi paylaşmanız istenebilir. Örneğin, bir siber saldırgan hesap bilgilerinize erişmek için e-posta adresinizi çalabilir. Bu yüzden kişisel verilerinizi korumanız önemlidir.

Kimliğiniz Her Yerde Çalınabilir

Seyahat ederken kimliğinizi nasıl koruyacağınızı bilmek önemlidir. Kimliğinizin çalınmasını engellemek için seyahat planlarınızı çevrimiçi paylaşmaktan kaçının. Otel, kafe, alışveriş merkezi ya da havaalanı gibi yerlerde internete bağlanırken VPN üzerinden bağlanmayı tercih edin. Ortak alanlarda bulunan bilgisayarlarda kişisel bilgiler içeren işlemler gerçekleştirmekten kaçının.

Tags: